Brusič kovů

Úkolem brusiče kovů je broušení kovových materiálů. Pracovními činnostmi jsou - seřizování a obsluha brousicích strojů při obrábění kovových součástí - broušení rovinných a tvarových ploch, např. čepů, hřídelů, kroužků, kuželů, děr, koulí, závitů a ozubení - broušení a ostření nožů, fréz, vrtáků, výstružníků, výhrubníků, závitníků, závitnic, protahovacích a protlačovacích trnů na bruskách a ostřičkách - broušení měřídel - dokončovací práce na součástech s vysokou přesností lapováním, honováním, superfinišováním a ševingováním.

Povolání je vykonáváno v provozu brusíren kovoobráběcích továren, příp. menších provozoven a servisů, kde je třeba počítat s výskytem nepříznivých vlivů pracovního prostředí, jako jsou hlučnost a prašnost.

Mezi nejpoužívanější pracovní prostředky patří hrotové, rovinné a další brusky, včetně číslicově řízených brusek i celých automatizovaných obráběcích center, měřidla, dělící přístroje a některé ruční nástroje, nářadí a pomůcky pro řemeslnou práci a šikovné ruce. Zpracovávaným materiálem je kov.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Obráběč kovů, technické myšlení, zručnost, rychlost reakce, přesnost, fyzická zdatnost.

Povolání je na trhu práce poměrně žádané.