Lakýrník
Úkolem lakýrníka je provádět natírání, lakování, tmelení a další způsoby nanášení povrchů na předměty a objekty nejrůznějšího charakteru. Pracovními činnostmi jsou - příprava povrchu pro lakýrnické práce (opalování či seškrabávání starých nátěrů, smirkování, čištění, odmašťování) - míchání a ředění barev - natírání povrchů štětcem - stříkání nátěrovými hmotami - práškování v elektrostatickém poli nebo elektroforézou - natírání a stříkání nápisů stříkací barvou přes šablonu, vykrývání barvou nápisů a znaků - tmelení povrchu ploch - broušení jednotlivých vrstev tmelených ploch ručně nebo strojně za sucha nebo pod vodou - napodobování přirozené barvy kovů, mramorů nebo dřeva - písmomalířské, dekorační nebo propagační práce.
Povolání je vykonáváno v provozech lakýrnických zařízení továren, v dílnách, na stavbách a na nejrůznějších objektech nacházejících se venku i uvnitř budov. Je nutno počítat se zvýšenou prašností, s vlivem chemických látek, s těžko přístupnými objekty práce i s prací ve výškách.
Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou štětce, škrabky, kartáče, opalovací soupravy, stojany, žebříky, pomůcky pro kytování a šikovné ruce.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování učebního oboru lakýrník, zručnost, čistotnost, trpělivost, dobrý zrak a barvocit.
Po povolání je na trhu práce poptávka, je tu i možnost živnostenského podnikání.